Raportowanie w działaniach marketingowych i reklamowych odgrywa kluczową rolę, ponieważ pokazuje skuteczność działań, pomaga analizować wyniki i podejmować strategiczne decyzje dotyczące dalszego rozwoju. Pozwala zrozumieć, jak skuteczne były wysiłki, a także które aspekty wymagają korekty. Wraz z rozwojem sieci społecznościowych i projektowania graficznego nawet dokumenty analityczne, takie jak raport, mogą być interesujące, atrakcyjne i pouczające.
Jak poprawnie stworzyć raport, aby nie zaginął w masie innych dokumentów, pokazał skuteczność podjętych działań i wagę pracy marketera – przeczytaj na naszym blogu.
Jeśli Twoja działalność zajmuje się marketingiem i reklamą, na pewno słyszałeś, a może nawet tworzyłeś raporty dla klientów. Raport jest ważnym dokumentem, który nie tylko pokazuje wyniki działalności za dany okres, ale także pokazuje Twoją wartość jako specjalisty i może mieć decydujący wpływ na podejmowanie ważnych decyzji.
Przejrzysty i łatwy do zrozumienia raport to szansa na zbudowanie silnej i opartej na zaufaniu relacji pomiędzy klientem a specjalistą ds. marketingu. Często jednak tworzenie raportów to trudny etap pracy marketerów i freelancerów, bo nie liczy się kreatywność, a liczby. Chociaż, jeśli przyjrzysz się szczegółowo, każda aktywność może być interesująca i pełna kreatywności na każdym z etapów.
Choć raport ma charakter ilościowy, skuteczna komunikacja z klientem może wykraczać poza Arkusz Google. Regularne raportowanie w zrozumiałej i ciekawej formie daje klientowi możliwość nie tylko zrozumienia, czy jego inwestycje w marketing i reklamę są skuteczne, ale także lepszego zrozumienia Twoich działań, zrozumienia, jak cenne i potrzebne są Twoje usługi.
Tworzenie ciekawych i kreatywnych raportów to umiejętność przydatna zarówno marketerowi, freelancerowi, menadżerowi agencji reklamowej, jak i pracownikowi firmy marketingowej. W tym artykule przeanalizujemy, jak opracować atrakcyjny, przejrzysty i informacyjny raport dla klienta, tak aby aby współpraca z Państwem została zapamiętana na długo
Każda osoba jest wyjątkowa i jest to bardzo ważne w przypadku przydatnego i odpowiedniego raportu. Te same szablony mogą nie działać dla różnych menedżerów. Należy to wziąć pod uwagę przygotowując raport miesięczny. Przeanalizuj typ swojego klienta, oceń, co jest dla niego ważne, przypomnij sobie, na co zwracał uwagę podczas poprzedniej komunikacji i jak zareagował na określone dane. Weź to wszystko pod uwagę w swojej działalności.
Jak spersonalizować raport?
Podczas negocjacji i komunikacji z klientem musiałeś zrozumieć, jaki ton głosu jest akceptowalny dla Twojego partnera. Jeśli w rozmowach dominował styl biznesowy, najlepszym rozwiązaniem będą jasne, zrozumiałe wyjaśnienia za pomocą liczb. Jeśli zauważysz, że klient nie odwołuje się pod względem zawodowym, lepiej przekazać informację w prostej, zrozumiałej formie, ale z dokładnymi danymi i szczegółowym objaśnieniem tego, co nam przekazuje.
Rozpoczynając pracę nad projektem, miałeś pewność, że dowiesz się, co jest ważne dla klienta i omówisz różne strategie marketingowe, spośród których ustaliłeś tę najskuteczniejszą, bo to ona pomoże Ci osiągnąć zamierzony efekt. Jeśli klient był zainteresowany sprzedażą, to nie powinieneś w raporcie uwzględniać liczby nowych obserwujących na Instagramie, a przynajmniej nie czynić z tego głównego osiągnięcia pracy miesiąca.
Pokaż klientom, jak blisko jesteś celu strategicznego, za pomocą liczb i danych opartych na wskaźnikach z Google Analytics. To nie tylko pokaże Twój profesjonalizm, ale także przekona klienta o znaczeniu i celowości Twojej pracy.
Skuteczne raportowanie klientów nie ogranicza się do nudnego zestawu liczb w arkuszu kalkulacyjnym Google. Wyjaśnij każdy punkt, w razie potrzeby podaj komentarz na temat możliwości poprawy niektórych wskaźników i powiedz, jak wpłynie to na osiągnięcie pożądanego rezultatu w jak najkrótszym czasie.
Aby stworzyć efektywne raportowanie i nawiązać silne partnerskie relacje, warto przyjąć zasadę, że każdy indywidualny klient zasługuje na swój „osobisty” raport. A im szybciej wykonawca to zrozumie, tym szybciej nawiąże się komunikacja, a proces tworzenia raportów będzie ciekawy i nie spowoduje komplikacji.
Projektowanie graficzne zyskuje coraz większą popularność we wszystkich sferach życia i działalności. Sporządzanie raportów dla klienta nie jest wyjątkiem. Suche tabele z zestawem określonych liczb nie budzą emocji. Takie negatywne postrzeganie może przełożyć się na ogólne wrażenie pracy specjalisty i uzyskanych wyników.
Spraw, aby dokument był nie tylko informacyjny, ale także oryginalny. Dodaj baner lub elementy graficzne do raportu, które lepiej informują o wykonaniu działania za dany miesiąc. Pokaż za pomocą wykresów i wykresów, jak zmieniły się wskaźniki w porównaniu do poprzedniego okresu i na ile te lub inne działania przybliżają Ciebie i klienta do osiągnięcia celu.
Przykład atrakcyjnego wizualnie raportu
*materiał pochodzi ze strony Wezom
Intryga zawsze przyciąga. Ciekawa historia, której towarzyszy wynik w postaci liczb, utrzymuje uwagę i ładuje emocje. Dzięki opowiadaniu historii nawet suche dane statystyczne mogą stać się interesujące i pouczające. Historia pozwala odsłonić kontekst i znaczenie liczb oraz pokazać rezultaty w osiąganiu wyznaczonych celów.
Storytelling danych pomaga klientowi szybko zrozumieć kluczowe wnioski i podjąć odpowiednie decyzje.
Jak skutecznie wykorzystać Data Storytelling w raportowaniu?
Przemyśl całą historię od początku do końca, opisz problem lub zadanie, które rozwiązujesz i jak wpływają na nie otrzymane dane. Następnie przejdź do samych wskaźników. Pokaż klientowi jak pomagają osiągnąć zamierzony efekt i czy zmieniają się pod wpływem określonych działań.
Aby raport był jasny, staraj się unikać „wszystkich możliwych danych”, nawet jeśli są one istotne. Lepiej skupić się na głównych wskaźnikach i opisie, w jaki sposób pomagają one osiągnąć cele.
Pamiętaj, że Twój klient może niedokładnie rozumieć terminy i może nie rozumieć, o czym mówi ten lub inny wskaźnik. Spróbuj przedstawić jasne i zrozumiałe wyjaśnienie danych oraz wyjaśnienie, dlaczego są one ważne w tej konkretnej sytuacji. Zapewnij opcje działania mające na celu utrzymanie lub poprawę wydajności.
Zaangażowanie emocjonalne utrzymuje uwagę klienta podczas studiowania raportu i wpływa na jego wrażenie. Pokaż, jak określone dane mogą wpłynąć na ważne aspekty, na przykład wyniki finansowe czy życie klientów. Stwarza to większą motywację do podjęcia działań w oparciu o raport.
Nie zostawiaj klienta „samego” z przemyśleniami, bo może to prowadzić do „błędnych” wniosków. Na koniec ważne jest podsumowanie wszystkich działań i tego, jak wpłynęły one na uzyskane dane, które z nich są skuteczne, a z których należy zrezygnować. Przedstawienie rekomendacji na kolejny okres raportowania w celu poprawy lub utrzymania istniejących wyników.
Przykład wykorzystania narracji opartej na danych w raportach
*materiał pochodzi ze strony Companera
Korzystanie z narracji danych sprawi, że Twoje raporty będą nie tylko pouczające i przydatne, ale także interesujące. Dzięki temu Klient będzie mógł łatwiej i szybciej dostrzec i zrozumieć wszystkie niezbędne informacje oraz na podstawie otrzymanych danych podjąć ważne decyzje dotyczące dalszych działań i kosztów. Використання Data Storytelling зробить вашу звітність не лише інформативною і корисною, а й цікавою. Це дозволить клієнту простіше і швидше сприймати та розуміти всю необхідну інформацію та приймати на основі отриманих даних важливі рішення щодо подальших дій та витрат.
Daj klientowi możliwość samodzielnej interakcji z ważnymi danymi i wskaźnikami. Pozwoli ci to lepiej zrozumieć dostarczone informacje, zrozumieć, jak ten lub inny wskaźnik wpływa na ogólny obraz i jakie działania pozwolą ci poprawić sytuację i osiągnąć pożądane cele.
Tworząc raporty, udostępniaj klikalne wykresy i wykresy, aby uzyskać dodatkowe informacje o segmencie odbiorców, liczbie sprzedaży i ich zmianach w różnych okresach raportowania.
Oczywiście ta wersja raportu wymaga znacznych wysiłków marketingowych, ale wynik jest tego wart. Spędzony czas pomoże klientowi lepiej zrozumieć sytuację, ocenić wszelkie ryzyka i wpływ poszczególnych czynników na działania marketingowe.
Elementy interaktywne są cennym narzędziem raportowania klientów, dzięki któremu statystyki są ciekawe, atrakcyjne i co najważniejsze zrozumiałe.
Staraj się podawać tylko jasne informacje niezbędne do podjęcia decyzji, bez dodatkowej „wody”. Po zapoznaniu się z raportem klient powinien jasno zrozumieć:
W idealnym przypadku wszystkie wskaźniki powinny być wyjaśnione i uzasadnione przez specjalistę, a także proste i zrozumiałe dla klienta. Analityka i raportowanie pomogą monitorować trend rozwoju działalności i w razie potrzeby dostosowywać strategie, optymalizować je lub opracowywać nowe.
Tworząc raporty, nie zapomnij o brandingu i jego szczególnej roli w rozwoju biznesu i tożsamości. Zastosowanie markowych elementów nie tylko zademonstruje Twój profesjonalizm, ale także pomoże utrwalić rozpoznawalność firmy wśród jej pracowników.
Główne elementy brandingu, które można wykorzystać w raportowaniu:
Umieszczenie logo firmy w nagłówkach, stronach tytułowych i stopkach stwarza jednoznaczną identyfikację dokumentu z marką.
Zastosowanie korporacyjnych kolorów w nagłówkach, czcionkach, grafice i innych elementach wizualnych wzmacnia skojarzenie ze stylem firmy.
Aby zachować jednolitość stylu wizualnego, konieczne jest stosowanie w tekście raportów zatwierdzonych czcionek firmowych.
Markowe elementy graficzne, takie jak wzory, tła i jednolity format wizualizacji danych, pomagają zapewnić spójność pomiędzy raportami i wzmacniają świadomość marki.
Jeżeli firma Klienta nie posiada wypracowanego stylu korporacyjnego, możesz stworzyć go samodzielnie korzystając z kreatora online BannerBoo. Usługa udostępnia wiele przydatnych szablonów i elementów, które możesz wykorzystać w swoim biznesie.
Branding jest ważnym elementem rozpoznawalności firmy i jej identyfikacji wśród konkurencji. Wykorzystanie identyfikacji wizualnej w raportach świadczy o profesjonalizmie, buduje zaufanie pomiędzy partnerami i buduje lojalność wobec marki.
Przykład wykorzystania barw korporacyjnych w raportach
*materiał pochodzi ze strony Gulakpro
Prawdziwe historie i referencje klientów to skuteczny sposób na wykazanie wydajności firmy, budowanie zaufania i podkreślanie skuteczności rozwiązań. Elementy te nie tylko czynią raport ciekawszym w czytaniu i zrozumieniu, ale także dodają czynnik ludzki, który pozwala lepiej zrozumieć Twoje usługi, ich wartość i wpływ na realizację celów Klienta.
Jak racjonalnie wykorzystać opinie i historie klientów w raportowaniu?
Opinie klientów i prawdziwe historie sprawiają, że raport jest „żywy”, ciekawy i zrozumiały dla klienta. Zamieniają zwykły dokument w fascynujące narzędzie, które pokazuje cenne zrozumienie Twojej pracy jako specjalisty i pomaga znaleźć wgląd, który może prowadzić do nieoczekiwanych decyzji w osiągnięciu zamierzonego celu.
Regularne raporty klientów powinny być zwięzłe i nie zabierać dużo czasu na ich przeczytanie. Umiejętność przekazania niezbędnych informacji zwięźle i bez skomplikowanej terminologii jest gwarancją skutecznej komunikacji pomiędzy klientem a wykonawcą. Zwięzłe raporty pomagają przekazać główny punkt, skupić uwagę na najważniejszych punktach, ułatwiają odbiór i zwiększają wiarygodność. Można rozmawiać z klientami „jednym językiem” i wspólnie dążyć do wyznaczonych celów.
Jak osiągnąć zwięzłość w raportach?
Zwięzłość pomoże Ci stworzyć skuteczny, a co najważniejsze przejrzysty raport, za pomocą którego przekażesz wszystkie niezbędne informacje, pokażesz wagę swojego działania i skupisz uwagę klienta na ważnych punktach, aby osiągnąć pożądane rezultaty.
Wraz z rozwojem sieci społecznościowych i projektowania graficznego klienci zaczęli lepiej postrzegać informacje wizualnie. Marketing nie jest wyjątkiem. Comiesięczne raportowanie wymaga zupełnie innego, kreatywnego podejścia, bo suche i nudne tabele Google już na nikim nie robią wrażenia.
Atrakcyjność wizualna, interaktywność, zwięzłość – tego właśnie potrzebują teraz klienci, aby zaoszczędzić czas i skutecznie śledzić działania marketingowe i budżety reklamowe.
Menedżerowie i pracownicy firmy łatwiej dostrzegają dobrze zaprojektowane i atrakcyjne dokumenty. Każdy specjalista powinien rozumieć, że firma może stracić lub przeoczyć najcenniejsze informacje, jeśli zostaną przedstawione w złożonej i niezrozumiałej formie. Dlatego do procesu tworzenia raportu należy podejść odpowiedzialnie. Stwórz historię wokół liczb, zaintryguj klienta, włącz go w proces i pokaż, jak uzyskane wskaźniki pomagają osiągnąć założone cele.
Atrakcyjność raportów nie tylko sprawia, że są one skuteczne, ale także świadczy o Twoim profesjonalizmie, nawiązuje otwartą i szczerą komunikację z klientem, podczas której wspólnie poszukujecie możliwości optymalizacji strategii i z każdym okresem raportowania osiągacie coraz lepsze wyniki przy niższych kosztach.
Raporty prezentują rezultaty działań i pokazują, czy działania, decyzje i koszty były efektywne w danym okresie. Raportowanie pozwala firmom analizować interakcje z klientami, monitorować ich satysfakcję i identyfikować problemy, które mogą mieć wpływ na działalność biznesową.
Dla profesjonalisty serwisowego raport jest ważnym narzędziem, które pozwala lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania klienta oraz skupić jego uwagę na tych działaniach, które przyczynią się do osiągnięcia pożądanych przez klienta rezultatów.
Dziś raporty klientów to nie tylko suche tabele w Google. Jest to unikalne podejście do rozwiązania określonego problemu. Skuteczność raportu ocenia się:
Obecność tych podstawowych aspektów pomoże nawiązać efektywną komunikację z klientem, zademonstrować wyniki swojej działalności jako specjalisty i ocenić skuteczność wybranej strategii.
Struktura raportu klienta zależy od rodzaju raportu i celów, jakim ma on służyć, jednak generalnie powinien zawierać główne sekcje, które zapewnią przejrzystość, łatwość postrzegania i skuteczne przekazywanie ważnych danych.
Kluczowe sekcje raportu obejmują:
Raport klienta powinien być ustrukturyzowany, jasny, zwięzły i atrakcyjny wizualnie, ponieważ daje możliwość łatwego zrozumienia przekazywanych informacji, oceny wykonanej pracy i analizy proponowanych działań w celu poprawy wyniku.