Zaloguj się jako:
lub

Witamy na blogu reklamowym i marketingowym BannerBoo

Wskazówki, porady i blogi reklamowe od zespołu BannerBoo
header image
Sztuczna inteligencja w zarządzaniu projektami

Sztuczna inteligencja w zarządzaniu projektami

Dziś sztuczna inteligencja (AI) przekształca niemal wszystkie sfery życia, od biznesu i gospodarki po opiekę zdrowotną, edukację i życie codzienne. Jego wpływ stale rośnie i otwiera nowe możliwości rozwoju społeczeństwa. Więcej o funkcjach AI i jej roli w biznesie dowiesz się z dalszej części artykułu.

Wstęp

Do niedawna sztuczna inteligencja budziła w społeczeństwie ogromny strach, mimo że jej rozwój pozwala na doskonalenie wszystkich dziedzin działalności. Na początku 2023 roku pojawiła się teoria, że sztuczna inteligencja całkowicie zastąpi pracę człowieka i będzie wykonywać wszystkie niezbędne funkcje. Jednak wpływ sztucznej inteligencji zależy od tego, jak ją zastosujemy. Dziś ludzie nauczyli się wykorzystywać sztuczną inteligencję do zwiększania produktywności i osiągania lepszych wyników.

Znaczący wpływ AI widać w różnych obszarach działalności, takich jak edukacja, medycyna, produkcja i biznes. Sztuczna inteligencja pomaga przedsiębiorstwom nie tylko redukować koszty, ale także optymalizować procesy, nawiązywać komunikację z konsumentami i ograniczać potencjalne ryzyko poprzez gromadzenie różnorodnych danych analitycznych.

Sztuczna inteligencja zyskała popularność, gdy ludzie zdali sobie sprawę z jej możliwości. Rzecz w tym, że nie jest to jedna nowa technologia, to zestaw rozwiązań, które szybko wyszukują, przetwarzają i wydają informacje w oparciu o poznane informacje.

Wirtualni asystenci znajdują zastosowanie niemal we wszystkich obszarach działalności. Zarządzanie projektami nie było wyjątkiem. Warto zrozumieć, że na udany projekt zawsze składają się ludzie, różne raporty, harmonogramy, strategie, ryzyko i komunikacja. Menedżerowie projektów (PM) zdali sobie sprawę, że współpraca z najnowszymi technologiami może nie tylko poprawić wydajność pracy, ale także zwolnić czas na ważniejsze zadania, zautomatyzować trwające procesy, znaleźć nowe rozwiązania usprawniające strategię i wiele więcej. Najważniejsze jest prawidłowe użycie „inteligentnego projektu”. O sposobach wykorzystania AI i jej funkcjach w zarządzaniu projektami porozmawiamy w dalszej części artykułu.

Automatyzacja zadań i optymalizacja przepływu pracy

Każda firma stara się optymalizować swoje strategie i znajdować rozwiązania, które pomogą osiągnąć zamierzony efekt. Kierownicy projektów poszukują możliwości skrócenia czasu poświęcanego na powtarzalne zadania i poprawy produktywności menedżerów, poznania sposobów unikania błędów ludzkich oraz minimalizowania ryzyka i właściwej alokacji zasobów.

Wraz z pojawieniem się i rozwojem sztucznej inteligencji wdrożenie tego wszystkiego stało się znacznie łatwiejsze. Powtarzalne zadania można łatwo zautomatyzować za pomocą sztucznej inteligencji, a menedżerowie mają czas i możliwość skupienia się na ważniejszych zadaniach.

Sztuczna inteligencja doskonale radzi sobie z kreatywnymi zadaniami. Pomaga napisać artykuł, list do kontrahenta, wygenerować atrakcyjny wizerunek na baner lub stronę internetową. Ale nie zapominaj, że dzięki najnowszej technologii możesz zautomatyzować codzienne zadania. Zatem AI doskonale poradzi sobie z takimi zadaniami jak:

  • Planowanie
  • Raportowanie
  • Transkrypcja spotkań
  • Analiza tekstu

Planowanie

Sztuczna inteligencja świetnie poradzi sobie z planowaniem zadań, ustalaniem ich priorytetów i przypominaniem o ich wykonaniu. Do najpopularniejszych programów wykorzystujących sztuczną inteligencję realizujących te funkcje należy Trello. Tutaj możesz pracować samodzielnie lub w zespole, tworzyć różne tablice i zarządzać zadaniami.

Przykład planowania zadań w aplikacji Trello

ai-pm-trello.png

*materiał pochodzi ze strony https://trello.com/uk/

Innym ciekawym rozwiązaniem do wykonywania tych zadań może być Motion.

Przykład planowania zadań w aplikacji Motion

ai-pm-motion.jpg

*materiał pochodzi ze strony https://www.usemotion.com/

Raportowanie

Sztuczna inteligencja świetnie radzi sobie z analizowaniem i przetwarzaniem dużych ilości danych, tworząc wykresy i zestawienia, które wykorzystywane są w różnorodnych raportach. Przydatne mogą okazać się Microsoft Power BI i Tableau.

Transkrypcja spotkań

Duża ilość informacji nie zawsze jest postrzegana i zapamiętywana, a czasami niezbędne dane są po prostu zapominane po spotkaniach. Niestety usługi Google Meet i Teams nie pozwalają na konwersję głosu na tekst, ale istnieją inne programy oparte na sztucznej inteligencji, które mogą łatwo poradzić sobie z tym zadaniem. Wśród nich jest Fireflies.

Przykład wykorzystania Fifeflies podczas spotkań

ai-pm-call-assistant.jpg

*materiał pochodzi ze strony https://dev.ua/

Aby wszystko działało konieczne jest dodanie do spotkania asystenta AI. Słucha, co mówią uczestnicy, rozpoznaje, kto co powiedział i na podstawie tych danych tworzy zadania, przydziela obowiązki, wyznacza terminy i wychwytuje główne punkty rozmowy, które można później przejrzeć.

Analiza tekstów

ChatGPT, Gemini, Copilot doskonale poradzi sobie z pisaniem tekstów i analizowaniem dużej ilości informacji.

Pracę można przyspieszyć i zoptymalizować za pomocą wielu programów i aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję, jednak nie należy zapominać, że każdy projekt tworzą ludzie, a komunikacja na żywo to podstawa udanej transakcji.

Sztuczna inteligencja jest bardzo przydatnym zasobem do rozwoju i doskonalenia nie tylko konkretnego projektu, ale także biznesu w ogóle. Dzięki zautomatyzowanym rozwiązaniom możesz obniżyć koszty, zminimalizować ryzyko i dostosować wszystkie procesy, aby poprawić produktywność i osiągnąć cele.

Analityka predykcyjna ułatwiająca podejmowanie lepszych decyzji

Nowe technologie i ich integracja ze sztuczną inteligencją całkowicie zmieniają biznes i dostosowują sposoby podejmowania decyzji. Rozwój analityki predykcyjnej opartej na AI umożliwia analizę dużej ilości danych i wdrażanie metod optymalizacyjnych w oparciu o otrzymane dane. Aby zrozumieć, jak to wszystko działa i do czego służy analityka predykcyjna i sztuczna inteligencja, sugerujemy uważną lekturę tego artykułu.

Analityka predykcyjna to obliczenia matematyczne oparte na analizie danych historycznych w celu przewidzenia przyszłych zdarzeń. Oznacza to, że specjalne programy za pomocą sztucznej inteligencji badają wszystkie informacje o sprzedaży, zachowaniach klientów, regularności zakupów, czynnikach, które wpłynęły na podejmowanie decyzji w danym okresie i wystawiają prognozę dotyczącą niezbędnych kosztów, sprzedaży, popytu, poziomu cen, wymagana ilość zasobów itp. Zgadzam się, jest to bardzo wygodne i opłacalne dla przedsiębiorstw w dzisiejszych warunkach.

Warto także zwrócić uwagę na rolę sztucznej inteligencji w tym prognozowaniu, gdyż dzięki samouczącym się modelom zwiększa się skuteczność prognoz, ujawniane są pewne prawidłowości, a także testowane są różne strategie i hipotezy. Proces wykonuje miliardy operacji na sekundę, a efektem jest najlepsze rozwiązanie, które możesz zastosować w swoich projektach.

Oczywiście analitykę predykcyjną opartą na AI można stosować na mniejszą skalę, ale nie wyklucza to jej efektywności. Tym samym przy pomocy sztucznej inteligencji można przewidzieć najskuteczniejsze wezwanie do działania podczas opracowywania kampanii marketingowej lub określić budżet na promocję marketingową. Znacząco upraszcza to proces decyzyjny i znacznie zwiększa produktywność pracy.

Przykład analizy i prognozowania danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

ai-pm-report.jpg

*materiał pochodzi ze strony https://blog.colobridge.net/

Kolejną ważną kwestią jest to, że analityka predykcyjna świetnie sprawdza się w badaniu zachowań użytkowników. Pomimo tego, że wszyscy ludzie są różni, analityka predykcyjna oparta na sztucznej inteligencji znajduje podobne wzorce zachowań i na podstawie tych danych wybiera najlepsze metody interakcji z różnymi segmentami konsumentów.

Sztuczna inteligencja bada, jak klient zachowuje się na stronie, jakie podejmuje działania, jak często odwiedza zasób, ile czasu potrzebuje na podjęcie decyzji i na podstawie tych danych dostarcza prognozę dotyczącą:

  • spersonalizowane kampanie reklamowe;
  • optymalizacja tych kampanii;
  • wybór optymalnej taktyki komunikacji.

Do popularnych programów opartych na sztucznej inteligencji, które analizują dane, należą:

  1. Julius AI to narzędzie, które w prosty i zrozumiały sposób analizuje, interpretuje i wizualizuje złożone dane. Wszystkie informacje dostarczane przez program będą dostępne i co najważniejsze niezbędne do użycia. Program obsługuje dowolne formaty danych (.xls, .xlsx, .xlsm, .xlsb, .csv), tabele Google i bazy danych Postgres. Bardzo ważne jest również to, że na stronie czatu możesz poprosić o podpowiedź w języku naturalnym i uzyskać zrozumiałą odpowiedź.
  2. Akkio to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które pozwala użytkownikom analizować duże ilości danych i uzyskiwać przewidywania potencjalnych wyników. Użytkownicy mogą pobrać własną bazę danych i wybrać zmienną, którą chcą przewidzieć. Jest bardzo przydatny do analizy predykcyjnej w działaniach marketingowych, zarządzaniu projektami, sprzedaży i reklamie.
  3. Power BI to przydatne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które pozwala analizować dużą ilość informacji, sortować je i przekształcać dane wizualne. Program umożliwia pobieranie informacji z dowolnego źródła i obsługuje liczne integracje.

Wszystkie możliwości, jakie daje analityka predykcyjna oparta na sztucznej inteligencji, są wyjątkowe. Za ich pomocą firmy mogą minimalizować ryzyko, efektywnie alokować zasoby, nawiązywać efektywną komunikację z klientami i budować lojalną relację z firmą. Pozyskane dane w znaczący sposób upraszczają pracę menedżerów, zwiększają efektywność ich pracy oraz pomagają podejmować strategicznie ważne decyzje niezbędne do osiągnięcia celów.

Lepsza komunikacja i współpraca

Sztuczna inteligencja i oparte na niej programy sprawiają, że komunikacja pomiędzy klientami oraz wewnątrz firmy staje się prostsza i bardziej przejrzysta. Dzięki AI zwiększa się efektywność interakcji między ludźmi, odpowiednio poprawia się wydajność pracy, a kierownicy projektów mogą skupić się na innych ważnych kwestiach wymagających uwagi.

Co potrafi sztuczna inteligencja?

  • Analizuj wzorce komunikacji.

    AI analizuje duże ilości informacji związanych z komunikacją. Tak, szczegółowo bada e-maile, czaty, rozmowy telefoniczne i na podstawie otrzymanych danych może zasugerować najlepszy ton komunikacji, częstotliwość i czas, w którym lepiej jest skontaktować się z tym czy innym pracownikiem.

  • Zaproponuj najlepszy czas na komunikację.

    Sztuczna inteligencja analizuje kalendarz każdego pracownika, analizuje zadania, ustala najwyższe priorytety i wybiera dogodny moment na rozmowy i komunikację. Warto dodać, że sztuczna inteligencja uwzględnia nawet strefy czasowe i różnice czasowe, jeśli członkowie zespołu znajdują się w różnych krajach. Jest to bardzo wygodna funkcja pozwalająca zminimalizować koszty i zwiększyć produktywność podczas zarządzania projektami.

  • Pokonywanie barier językowych.

    Sztuczna inteligencja pomaga lepiej się rozumieć, nawet jeśli mówicie różnymi językami. Możesz więc na przykład dodać asystenta AI do rozmowy zespołowej, ustawiając wcześniej specjalne parametry, a on będzie w stanie rozpoznać język obcy i zinterpretować go na tekst natychmiast podczas rozmowy. W ten sposób nie będzie bariery językowej pomiędzy pracownikami, zadania będą rozwiązywane szybciej, a planowanie projektu i jego realizacja będą sprawniejsze.

  • Analiza intonacji i nastrojów języka.

    Sztuczna inteligencja może analizować stan emocjonalny użytkowników. Przydaje się to do oceny nastrojów klientów i pracowników w procesie zarządzania projektami. Sztuczna inteligencja pozwala na lepsze dostosowanie reakcji lub taktyk negocjacyjnych.

Wśród programów z AI przydatne będą:

  1. ClickUp AI to narzędzie do zarządzania projektami oparte na sztucznej inteligencji, które będzie przydatne w analizie kalendarza i zajętości, planowaniu i organizowaniu rozmów i współpracy oraz zarządzaniu zadaniami.
  2. Vidby.AI to usługa, która umożliwia zespołom i indywidualnym użytkownikom komunikację w różnych językach za pośrednictwem Google Meet. Usługa tłumaczeniowa działa w czasie rzeczywistym i jest dostępna w ponad 150 językach.
  3. Receptiviti to platforma analizująca stan emocjonalny rozmówców na podstawie wiadomości SMS lub e-mail. Pomaga zrozumieć, jak Twoje wiadomości są postrzegane przez innych i oferuje zalecenia dotyczące poprawy komunikacji.

Sztuczna inteligencja otwiera nowe możliwości produktywnej współpracy zarówno w zespole, jak i poza nim. Zastosowanie sztucznej inteligencji nie tylko automatyzuje procesy, ale także czyni je bardziej elastycznymi i dostosowanymi do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Zarządzanie i alokacja zasobów

Ponieważ sztuczna inteligencja potrafi analizować dużą ilość informacji w czasie rzeczywistym, dokonywać prognoz i na podstawie otrzymanych danych podejmować najlepszą decyzję, często wykorzystuje się ją do zarządzania i alokacji zasobów.

Sztuczna inteligencja może analizować zapasy w magazynach, monitorować popyt, logistykę i wykorzystanie sprzętu oraz stan maszyn, a także skanować warunki rynkowe lub dane dotyczące zużycia energii w czasie rzeczywistym. Uzbrojone w te informacje, dane maszynowe dostarczają rekomendacji dotyczących prawidłowej i racjonalnej alokacji zasobów w celu uzyskania najlepszego wyniku.

Nie należy zapominać, że sztuczna inteligencja potrafi także oceniać zasoby ludzkie. Odkryliśmy już, że sztuczna inteligencja może z łatwością analizować obciążenie pracą, morale pracowników i oceniać produktywność.

Mając dostęp do wszystkich danych w zespole, sztuczna inteligencja może znacząco usprawnić zarządzanie zespołem i zasobami, zapewniając optymalny rozkład obciążenia, terminową realizację zadań i zapobiegając wąskim gardłom. Osiąga się to dzięki kilku kluczowym funkcjom sztucznej inteligencji:

  • Monitorowanie produktywności pracy.

    AI analizuje, ile czasu każdy pracownik spędza na tym czy innym zadaniu i ocenia jakość pracy na podstawie uzyskanych wyników. Przydatne programy mogą obejmować: Asana, Slack, Forecast.

  • Prognozowanie zajętości i dostępności członków zespołu.

    Badając harmonogram pracy, bieżące projekty i ich postęp, sztuczna inteligencja skutecznie rozdziela istniejące zadania pomiędzy pracowników, optymalizując pracę i unikając sytuacji, gdy któryś z pracowników jest przeciążony zadaniami lub odwrotnie, ma ich za mało.

  • Identyfikacja „wąskich gardeł” w procesach.

    „Wąskie gardła” lub luki w pracy pojawiają się z powodu nadmiernego obciążenia pracą lub błędnej alokacji zasobów. Takie sytuacje całkowicie spowalniają projekt lub prowadzą do opóźnień w pracy całego zespołu. AI jest w stanie analizować procesy pracy, łańcuchy zadań i w przypadku wykrycia problemów proponować rozwiązania w postaci redystrybucji zadań pomiędzy członkami zespołu lub racjonalnej redystrybucji zasobów. Programy będą przydatne:AI Insight, ClickUp

  • Prognozowanie zapotrzebowania na dodatkowe zasoby.

    Sztuczna inteligencja może analizować długoterminowe trendy w wydajności zespołu i zapotrzebowaniu na zasoby, aby przewidzieć, kiedy może być potrzebna dodatkowa pomoc lub zasoby (nowi pracownicy, dodatkowy sprzęt, kontrahenci). Pomaga to firmom przygotować się z wyprzedzeniem i zapobiegać niedoborom zasobów, które mogą opóźnić projekt. Program Jira doskonale poradzi sobie z wymienionymi powyżej zadaniami.

Sztuczna inteligencja jest ważnym narzędziem do zarządzania projektami, zasobami i produktywnością. Za jego pomocą można łatwo zidentyfikować „słabe strony” i znaleźć rozwiązania, które pozwolą je zniwelować, zapewniając skoordynowaną i efektywną pracę zespołową.

Zarządzanie ryzykiem i śledzenie problemów

Sztuczna inteligencja jest w stanie skutecznie analizować absolutnie wszystkie obszary działalności projektowej. Monitoruje produktywność pracy, spędzony czas, wyniki wydajności, stan emocjonalny pracowników, obciążenie pracą i może efektywnie alokować zasoby na cały okres. Oczywiście „monitoruje” i z wyprzedzeniem przewiduje wszelkie możliwe zagrożenia. Mając wystarczającą ilość informacji, AI jasno wie, gdzie pojawią się luki w pracy i zasugeruje najskuteczniejsze metody ich rozwiązania. Program EffyAI został zaprojektowany, aby skutecznie wykonywać te zadania.

  1. Sztuczna inteligencja monitoruje postęp zadań w czasie rzeczywistym.

    Doskonale zna wszystkie zadania projektu i monitoruje ich realizację, a także analizuje opóźnienia w harmonogramie i porównuje je z pierwotnym planem. Narzędzia AI mogą identyfikować luki w kluczowych wskaźnikach wydajności (KPI) i ostrzegać menedżerów w czasie rzeczywistym.

  2. Sztuczna inteligencja jest w stanie przewidzieć odchylenia od harmonogramu, naruszenia terminów czy przekroczenia budżetu.

    Badając postęp zadań i wzorce zachowań pracowników, sztuczna inteligencja może przewidzieć potencjalne opóźnienia, zanim staną się krytyczne. Przykładowo, jeśli członek zespołu regularnie spóźnia się na określone rodzaje zadań, sztuczna inteligencja ostrzega menedżera o możliwym opóźnieniu w przyszłości. Lub jeśli pracownik jest chory, AI widzi, że pewna ilość zadań nie została wykonana, nie ma postępu i powiadamia o tym menadżera.

    Ponadto sztuczna inteligencja jest niezastąpionym pomocnikiem w alokacji zasobów. Mając wszystkie dane o zajętości magazynu, dostępności poszczególnych produktów, budżecie oraz kontrolując ich wykorzystanie, AI z wyprzedzeniem powiadamia menadżera o możliwości wystąpienia problemów w postaci braku zasobów, aby im zapobiec. Wśród narzędzi do zatrudniania nowych członków zespołu wyróżnia się BazaIT.

  3. Prognozowanie ryzyk w oparciu o aktualne dane.

    Sztuczna inteligencja analizuje wszystkie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które mogą mieć związek z projektem. Bada absolutnie wszystkie obszary działalności i na podstawie wcześniejszych doświadczeń identyfikuje potencjalne ryzyka (jeśli widzi korelację pomiędzy przeszłymi i obecnymi projektami) i powiadamia o tym menadżera. AI ma dostęp do danych, które nie są związane z konkretną działalnością. Jeśli najnowsze technologie przewidziały niebezpieczne zdarzenia, które mogą mieć wpływ na przebieg pracy, AI z pewnością ostrzeże o tym szefa lub menadżera.

Nie należy zapominać, że sztuczna inteligencja dostarcza rekomendacji niezbędnych do usprawnienia działań i niwelowania ryzyka. Pomaga to menedżerom szybko reagować na potencjalne problemy i podejmować świadome decyzje.

Takie programy oparte na sztucznej inteligencji jak Jira, AI Insight, Smartsheet pomogą zarządzać ryzykiem i śledzić problemy w czasie rzeczywistym.

Sztuczna inteligencja pozwala na identyfikację potencjalnych ryzyk projektowych na wczesnych etapach, zanim przerodzą się one w poważne problemy i dostarcza skutecznych rekomendacji dotyczących ich minimalizowania i unikania.

Inteligentne pulpity nawigacyjne projektów

Wraz z rozwojem różnych sieci społecznościowych ludzie zaczęli lepiej postrzegać informacje wizualnie. Suche i nudne liczby już nikogo nie zaskakują, a są jedynie trudne do zauważenia i mogą nie oddawać wagi informacji. Sztuczna inteligencja pomaga tutaj znaleźć metody optymalizacji za pomocą paneli informacyjnych.

Dashboardy Smart Project to interaktywne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które analizuje dużą ilość informacji i wyświetla treści w formie wizualnej (wykresy, diagramy, wykresy). Panele informacyjne mogą zawierać wszelkie informacje związane z projektem:

  • Postęp projektu — wyświetla procent wykonania zadań oraz ich etapy w formie diagramu lub paska postępu.

    Przykład wizualnej reprezentacji paska postępu

    ai-pm-report tool.png

    *materiał pochodzi ze strony: https://neilpatel.com/

  • Śledzenie kosztów i budżetu – za pomocą wykresów lub diagramów sztuczna inteligencja pokazuje ilość zasobów, które zostały przeznaczone na projekt oraz rzeczywiste koszty na każdym etapie. W ten sposób można monitorować, czy wystarczy zasobów i czy konieczna jest szybka reakcja, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

  • Zagrożenia i ostrzeżenia – za pomocą elementów wizualnych AI pokazuje „obszary problemowe” projektu. Mogą to być opóźnienia w realizacji zadań lub spadek produktywności zespołu. Wszystko to można zobaczyć na panelu i błyskawicznie edytować, odpowiednio zmniejszając ryzyko awarii.

  • Interaktywne wykresy i wykresy są użytecznym narzędziem, które w formie wizualnej pokazuje, jak zmieniły się czasy realizacji, proces realizacji lub wydajność w porównaniu z poprzednimi okresami.

Wszystkie te wykresy, wykresy i diagramy przedstawiają przejrzyste dane dotyczące zarządzania projektami. Wygodnie jest je ocenić i wyciągnąć szybkie wnioski.

Na tym etapie pracy przydatne będą następujące platformy: Monday, Smartsheet.

Pulpity nawigacyjne Smart Project zapewniają pełny przegląd statusu projektu, dostarczając menedżerom aktualnych informacji potrzebnych do podejmowania decyzji. Narzędzia sztucznej inteligencji pozwalają przewidywać zagrożenia, optymalizować pracę zespołu i efektywnie wykorzystywać zasoby.

Chatboty AI do wsparcia i zarządzania zadaniami

Do listy niezbędnych narzędzi do skutecznego zarządzania projektami dołączyły chatboty oparte na sztucznej inteligencji. Za ich pomocą możesz zautomatyzować wiele zadań, zaoszczędzić czas i zwiększyć produktywność zespołu. Do głównych funkcji chatbotów zalicza się:

  • Automatyczne przydzielanie zadań.

    Członkowie projektu mogą tworzyć nowe zadania za pomocą prostych poleceń na czacie, zamiast ręcznie wprowadzać je do systemu. Przykładowo żądanie „Utwórz raport na środę” automatycznie tworzy zadanie w kalendarzu i dodaje wszystkich niezbędnych pracowników, którzy są związani z tym zadaniem. Chatboty posiadające odpowiednią listę zadań automatycznie rozdzielają je pomiędzy zespół, wyznaczając osobę odpowiedzialną i wyznaczając terminy.

  • Pomaganie zespołowi w odpowiadaniu na pytania.

    Ponieważ sztuczna inteligencja wie wszystko o projekcie, każdym pracowniku, statusie zadań i terminach, chatbot jest źródłem niezbędnych informacji dla zespołu. Każdy może zadać dowolne pytanie na czacie i uzyskać szybką odpowiedź.

  • Dostarczanie aktualizacji projektu.

    Chatboty mogą dostarczać aktualizacje w czasie rzeczywistym, ponieważ mają pełny dostęp do wszystkich danych projektu. Dzięki temu pracownicy wiedzą, czy zadanie X zostało zrealizowane, na jakim etapie pracy znajduje się zadanie Y, że Zadania 5 nie uda się zrealizować w terminie, gdyż zadanie 2 jest w przygotowaniu, choć termin zbliża się, itp. Informacje te są bardzo ważne przy podejmowaniu strategicznie ważnych decyzji.

Chatboty można integrować z istniejącymi platformami do zarządzania projektami (Asana, Trello, Jira), a także z narzędziami komunikacyjnymi (Slack, Microsoft Teams), co pozwala połączyć wszystkie zadania i procesy w jednym obszarze roboczym.

Chatboty, które staną się niezastąpionymi asystentami w zarządzaniu projektami:

  • Slackbot automatyzuje przypomnienia o terminach, odpowiada na pytania dotyczące zadań i projektów oraz umożliwia członkom zespołu tworzenie nowych zadań bezpośrednio na czacie.
  • Asana Assistant: ten bot umożliwia użytkownikom tworzenie i śledzenie zadań, przeglądanie raportów wydajności i otrzymywanie automatycznych przypomnień o ostatecznych terminach.
  • Meekan (dla Slack i Microsoft Teams): To bot do planowania oparty na sztucznej inteligencji, który automatycznie planuje spotkania, optymalizuje godziny pracy i pomaga zespołom zachować organizację.

Chatboty oparte na sztucznej inteligencji znacząco zwiększają efektywność projektów, produktywność pracy, zmniejszają ilość pracy ręcznej, ostrzegają o możliwych zagrożeniach, które mogą pojawić się podczas pracy oraz upraszczają kontrolę zadań, zapewniając szybkie powiadamianie o kluczowych zmianach w projekcie. Tak naprawdę wszystkie te funkcje zajmują dużo czasu i jeśli zostaną wykonane ręcznie, może pojawić się jeszcze więcej problemów, bo nie można wykluczyć również czynnika ludzkiego.

Rozwój technologii pozwala łatwo integrować chatboty z różnymi platformami i pracować z maksymalnym komfortem, skupiając główne siły na zadaniach istotnych dla osiągnięcia celów.

Wniosek

Rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji to niesamowita szansa dla menedżerów i firm na maksymalną optymalizację swoich działań i automatyzację wszystkich procesów. AI pomaga uporać się z wieloma zadaniami i monitoruje wykonanie zadań w czasie rzeczywistym. Za jego pomocą możesz:

  • dowiedz się o terminach poszczególnych zadań;
  • uzyskaj procent ukończenia projektu;
  • oceniaj wyniki każdego członka zespołu;
  • przewiduj ryzyko i porównuj najbardziej udany projekt historyczny z istniejącym;
  • zrozum i zidentyfikuj słabe punkty oraz uzyskaj zalecenia dotyczące ich niwelowania;
  • właściwie zarządzaj zasobami i budżetami oraz kontroluj zapasy;
  • automatycznie przydzielaj zadania i wyznaczaj osoby odpowiedzialne;
  • poprawić komunikację w zespole;
  • dostarczaj złożone dane analityczne w postaci przejrzystych, stylowych wykresów lub diagramów, które pokazują rzeczywisty postęp projektu.

Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala kierownikom projektów i zespołom pracować wydajniej, koncentrując się na zadaniach strategicznych i nie marnując czasu na rutynowe, powtarzalne zadania.

Obecnie istnieje sporo różnych platform i programów opartych na sztucznej inteligencji, które wykonują różne zadania. Większość z nich dobrze integruje się z CRM lub oprogramowaniem. Aby wybrać odpowiednią dla siebie aplikację, lepiej wcześniej ocenić swoje możliwości, zapoznać się z doświadczeniami podobnych firm i zrozumieć, w czym potrzebujesz pomocy, aby poprawić produktywność pracy, nawiązać komunikację w zespole i uprościć większość zadania.

Jeśli od jakiegoś czasu szukasz możliwości optymalizacji pracy zespołu i osiągania pożądanych rezultatów przy niższych i racjonalnych kosztach, przeanalizuj szczegółowo kwestię wdrażania w swojej pracy programów opartych na sztucznej inteligencji. Jesteśmy pewni, że znajdziesz właściwe rozwiązanie.

Często zadawane pytania

Jaka przyszłość czeka sztuczną inteligencję w zarządzaniu projektami?

Programy i aplikacje oparte na sztucznej inteligencji rozwijają się każdego dnia. Ciągle pojawiają się nowe rzeczy, istniejące są aktualizowane i pomagają efektywniej zarządzać projektami. Nie należy się obawiać, że sztuczna inteligencja całkowicie zastąpi pracę człowieka. Wręcz przeciwnie, inteligencja maszynowa to usprawni, pomoże zespołowi skupić się na ważniejszych zadaniach i zautomatyzuje rutynową pracę. Da to szansę na osiągnięcie lepszych wyników przy niższych nakładach różnych środków.

Jak wykorzystać AI w projekcie?

Funkcje sztucznej inteligencji w zarządzaniu projektami są ogromne. Integrując sztuczną inteligencję ze swoją działalnością, możesz albo przyznać jej pełny dostęp, albo ograniczyć się do określonych obszarów. Do głównych zadań, jakie może wykonywać sztuczna inteligencja, należą:

  • analiza i planowanie;
  • prognozowanie ryzyk na podstawie otrzymanych danych i ich niwelowanie;
  • automatyzacja codziennych zadań;
  • planowanie zadań i ich podział pomiędzy uczestników;
  • ocena efektywności projektu i analiza wydajności zespołu lub pojedynczego pracownika;
  • ułatwienie komunikacji w zespole i dostarczenie wszelkich niezbędnych informacji o projekcie;
  • zebranie niezbędnych danych i udostępnienie ich w formie wizualnej dla przejrzystości;
  • prognozowanie terminów realizacji zadań i odstępstw od planu itp.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi zarządzanie projektami?

Oczywiście sztuczna inteligencja spełnia wiele funkcji i ma niesamowite możliwości, jednak nie jest jeszcze w stanie całkowicie zastąpić zasobów ludzkich AI. Zamiast tego sztuczna inteligencja stanie się potężnym narzędziem do automatyzacji rutynowych zadań, zapewniania głębszej analizy i wspierania procesu decyzyjnego, pozostawiając ludziom swobodę skupienia się na bardziej strategicznych i kreatywnych aspektach zarządzania.

« Powrót do listy
Powiązane posty:
10 narzędzi SaaS, które muszą mieć agencje marketingowe w 2024
10 narzędzi SaaS, które muszą mieć agencje marketingowe w 2024
12 sposobów na skuteczną promocję nowego produktu lub usługi
12 sposobów na skuteczną promocję nowego produktu lub usługi
100 najważniejszych statystyk reklamowych na rok 2023
100 najważniejszych statystyk reklamowych na rok 2023
15 technik projektowania – jak zrobić baner, którego nie będziesz się wstydzić
15 technik projektowania – jak zrobić baner, którego nie będziesz się wstydzić
arrow icon
Uaktualnij wersję Premium
Upgrade icon
Rozpal swoją kreatywność dzięki naszej subskrypcji premium!

✨ Brak znaku wodnego
✨ Nieograniczona liczba banerów
✨ Zmiana rozmiaru banera
✨ Animowane banery
✨ Eksportuj do GIF, HTML, AMP

Odblokuj skarbnicę clipartów, profesjonalnych szablonów i ekskluzywnych opcji brandingu. Ulepsz teraz!
Och nie!
Przepraszamy, wygląda na to, że Twoja przeglądarka używa jakiegoś narzędzia do blokowania reklam.

Ponieważ BannerBoo polega na tworzeniu i zarządzaniu banerami, blokowanie reklam może znacznie pogorszyć Twoje wrażenia i ogólnie całą aplikację.

Dodaj *.bannerboo.com* jako wyjątek lub wyłącz blokowanie reklam, aby kontynuować.